Sposoby na zwiększenie męskiej płodności

Płodność męska zależna może być od wielu różnych kwestii. Stanowią one między innymi wynik pewnych przyzwyczajeń i prowadzonego tryby życia. Na zaburzenia płodności u mężczyzn wpływ mogą mieć bowiem nie tylko wady w obrębie rozrodczych narządów, ale również próchnica zębów, używki czy siedząca praca. Warto zatem poznać kilka sposobów na poprawę męskiej płodności. 

Noszenie odpowiedniej bielizny

Jeżeli nosisz zbyt obcisłe slipy albo przylegające mocno do ciała spodnie, lepiej żebyś zmienił swoją garderobę. Zbyt ciasne ubrania mają wpływ na zwiększenie się temperatury w jądrach, a w konsekwencji na obniżenie jakości plemników. Panowie, którzy starają się o potomka winni także zrezygnować całkowicie z solarium i sauny. 

Aktywność 

Jeśli całymi dniami pracujesz za biurkiem, a po powrocie z pracy, zasiadasz w domu przed komputerem, warto żebyś to zmienił. Praca siedząca, tym bardziej u panów, może przyczynić się bezpośrednio do zmniejszenia ruchliwości obecnych w ejakulacie plemników, co zaś przedkłada się bezpośrednio na płodność. Łatwiej będzie jednakże dokonać zmiany w nawykach, aniżeli zmieniać pracę. Dlatego warto jest podczas dnia robić sobie przerwy, wstać zza biurka i pospacerować – chociażby podczas picia porannej kawy, co doradzają lekarze androlodzy. Pozytywną wiadomością jest również fakt, iż procesy zachodzące w przegrzanych jądrach, są jak najbardziej odwracalne. Wymiana spodni, bielizny, jak i wprowadzenie zmian w trybie życia zwykle przyczyniają się do tego, iż zwyczajna sprawność produkowania palników wraca już po paru tygodniach. 

Zadbanie o uzębienie 

Naukowcy z Niemiec wykazali związek bezpośredni pomiędzy występowaniem zapalenia dziąseł i głębokiej próchnicy, a podwyższoną ilością bakterii obecnych w męskim nasieniu. Co bardzo ciekawe pacjenci, którzy brali udział w opisywanym badaniu, poddani zostali antybiotykoterapii, a pomimo tego ilość bakterii w spermie nie zmieniła się. Dopiero po tym, gdy wyleczono u nich choroby jamy ustnej, udało się wyeliminowanie także bakterii obecnych w nasieniu. Schorzenia w obrębie dziwadeł mogą bowiem stanowić przyczynę zmian w bardzo odległych narządach. 

Rezygnacja z używek 

Badania pokazują, iż męskie nasienie u palaczy jest dużo mniej ruchliwe, aniżeli u mężczyzn niepalących. Ponadto palenie tytoniu zwiększa także ryzyko wystąpienia impotencji o prawie 50 procent. Dlatego nawet jeżeli nie masz zamiaru na razie zostać ojcem, niemniej lubisz aktywność seksualną, lepiej żebyś rzucił palenie tytoniu. Wróg płodności to także spożywanie alkoholu, który przyczynia się do zwiększenia ryzyka występowania zaburzeń erekcji, jak i wpływa na obniżenie jakości spermy. Generalnie rzecz biorąc im więcej będzie alkoholu, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zostania ojcem zdrowej pociechy. Chociaż na temat ich wpływu na płodność nie mówi się nazbyt dużo, narkotyki także przyczyniają się do zmniejszenia szansy na posiadanie dziecka. W czasie eksperymentu, który został przeprowadzony na gryzoniach zaobserwowano, iż u zwierząt, które przez okres 36 dni dostawały wyciąg z konopii, zaszły zauważalne zmiany w jądrach. Samce miały mniejszy poziom testosteronu we krwi, zaś ich jądra zaczęły produkować mniejszą ilość plemników, a poza tym znacznie gorszej jakości. Celem zwiększenia płodności warto zrezygnować również z dużej ilości kofeiny – jedna filiżanka nie stanowi problemu, ale już kilka filiżanek w przeciągu dnia albo pocie regularne napojów energetycznych, ma ogromny wpływ na wypłukiwanie magnezu z organizmu, a co za tym idzie na występowanie bolesnych skurczy mięśni i szybsze męczenie się w czasie uprawiania seksu. 

Modyfikacja diety 

Celem polepszenia jakości nasienia, należy dostarczać do organizmu między innymi witaminę B12, która bierze czynny udział w procesach produkowania plemników. Jej źródło stanowią produkty zwierzęcego pochodzenia: jaja, sery, ryby i mięso. Jeśli chcemy zwiększyć ruchliwość nasienia, warto do codziennej diety włączyć także produkty bogate w witaminy C, E, karnitynę, selen, kwas foliowy i cynk. 

Leave a Reply