Stres i depresja- jako jedne z przyczyn impotencji

Zaburzenia erekcji mogą mieć wiele różnych podłoży. Można do nich zaliczyć między innymi podłoże: neurologiczne, hormonalne, naczyniopochodne, farmakologiczne czy anatomiczne. W mniejszych stopniu problem ten wynika z czynników psychogennych. Stres oraz nerwy w znaczący sposób oddziałują na sferę życia seksualnego mężczyzny. Doprowadzają do ograniczenia aktywności seksualnej i pojawiających się coraz częściej zaburzeń erekcji. W jaki sposób stres wpływa na potencję oraz męskie libido?

Stres a impotencja

Sporadycznie pojawiające się problemy z erekcją nie powinny być dla nas powodem do zmartwień. Niemożność uzyskania wzwodu może bowiem przydarzyć się każdej osobie w dowolnym wieku. Jednakże warto pamiętać o tym, iż przewlekły stres, na jaki narażony jest mężczyzna, może nawet doprowadzić do impotencji na tle nerwowym. Za taki stan odpowiadają przede wszystkim choroby, które współtowarzyszą chronicznemu stresu, czyli depresja czy nadciśnienie tętnicze. Najbardziej charakterystycznym objawem depresji jest rezygnacja z dotychczasowych aktywności życiowych i obojętność na wszelkie docierające bodźce seksualne. Osoba borykająca się z tą niezwykle groźną chorobą nie podejmuje się żadnej aktywności seksualnej. Nadmierny i długotrwały stres jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, gdyż doprowadza do pojawienia się depresji, a co a tym idzie może powodować impotencję. Depresji nie wolno bagatelizować, w skrajnych przypadkach doprowadza nawet do śmierci. Po jej zdiagnozowaniu należy rozpocząć proces leczenia farmakologicznego oraz psychoterapeutycznego. Dobrą wiadomością dla mężczyzn jest to, że impotencja zanika przeważnie, kiedy rozpocznie się właściwe leczenie stanów depresyjnych. Niskie libido, słaba erekcja oraz niemożność osiągnięcia oraz utrzymania wzwodu to niezwykle częste problemy współczesnych panów. Przyczyną takiego zjawiska nie są jedynie czynniki psychogenne, ale także te powiązane z niedostatecznym poziomem testosteronu, czyli niezwykle istotnego męskiego hormonu płciowego. Hormon ten odpowiada za osiągnięcie pełnego, twardego oraz długiego wzwodu, ale także za utrzymanie libido na odpowiednim poziomie.

Kiedy zazwyczaj pojawia się problem braku erekcji przez stres?

Niemożność uzyskania wzwodu często ma swoje źródło w pewnych wstydliwych i krępujących wydarzeniach w życiu mężczyzny. Jeśli boryka się on z zaburzeniami wzwodu, czy ma problem, ze zbyt wczesnym wytryskiem wówczas stresuje się, przed kontaktem z partnerką. Stres nie jest dobrym towarzyszem i jedynie pogłębia występujące już problemy. Lęk nie sprzyja erekcji, mężczyzna obawia się kolejnej porażki i niezadowolenia ze strony partnerki. Brak erekcji najczęściej dotyka mężczyzn którzy:

  • rozpoczęli dopiero nowy związek i jeszcze nie znają dobrze swojej partnerki
  • mają niską samoocenę i borykają się z kompleksami dotyczącymi wyglądu
  • wychowanych w przekonaniu, że seks jest czymś złym i grzesznym
  • skupiających się zbytnio na sposobie spostrzegania siebie przez osoby z otoczenia

Relacja pomiędzy zaburzeniami erekcji oraz czynnikami stresogennymi jest jeszcze bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Niepełna erekcja wynika także ze znacznego przemęczenia mężczyzny, zbytniego zaangażowania w pracę, może być także wynikiem mobbingu czy problemów i kłótni w związku.

Czy zaburzenia wzwodu wynikające ze stresu da się leczyć?

Tak, tacy mężczyźni nie są skazani na rezygnację z łóżkowych uniesień. Problem ten można leczyć w różny sposób. Zazwyczaj w leczeniu takich problemów wykorzystuje się leki na potencję należące do grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Często używaną substancją w tych lekach jest między innymi Sildenafil, Tadalafil czy Vardenafil. Takie środki charakteryzują się przede wszystkim skutecznością, gdyż są w stanie pomóc większości panów. Do ich działania niezbędny jest stan podniecenia seksualnego, gdyż same w sobie nie wywołują automatycznej erekcji. Takie produkty działają na męską psychikę, zwiększając pewność siebie, co pomaga w odbyciu kontaktów seksualnych. Do leczenia zaburzeń wzwodu wynikających z silnego stresu wykorzystuje się również leczenie psychoterapeutyczne. Specjalista pomaga w odnalezieniu czynników wywołujących stres i ich wyeliminowaniu.

Leave a Reply